Preliminary Round

Friday, January 25, 2019 at ~5:00 PM

106

Kai Burkett, Chestnut Ridge, pinned, Evan Thompson, Meyersdale, 0:31

Bout 81 • Mat 1

Nathan Pelesky, North Star, won by decision against, Zachary Brandis, Central Cambria, 5-3

Bout 82 • Mat 2

Shane Fink, Northern Garrett, won by decision against, Bryce Knauf, Greenville, 8-1

Bout 83 • Mat 3

Ganon Smith, Newport, pinned, Kolton Whitsel, Southern Huntingdon, 0:36

Bout 84 • Mat 4

Luke Geibig, Mount Pleasant, pinned, Tyler Slotterback, North Schuylkill, 4:37

Bout 85 • Mat 5

Trevor Husick, Tussey Mountain, pinned, Joseph Holmes, Bethlehem Center, 2:51

Bout 86 • Mat 1

Gabe Latuch, Berlin, won by technical fall against, Bryce Proudfit, Penn Cambria, 18-2, 6:00

Bout 87 • Mat 2

Gavin Bradley, Athens, won by decision against, Aaron Edwards, Burrell, 7-1

Bout 88 • Mat 3

113

Nathan Holderbaum, Chestnut Ridge, pinned, Kyle McCollum, Bethlehem Center, 4:53

Bout 89 • Mat 4

Andrew Degiglio, Newport, pinned, Alex Bowman, Central, 5:28

Bout 90 • Mat 5

Jacob Blough, North Star, pinned, Hunter Cornell, Berlin, 1:05

Bout 91 • Mat 1

Trevor Donaldson, Meyersdale, won by decision against, Camden Koontz, Bedford, 7-0

Bout 92 • Mat 2

Allen Simmons, Cambria Heights, won by decision against, Timmy Cafrelli, Freedom Area, 6-3

Bout 93 • Mat 3

Nicholas Salerno, Burrell, won by technical fall against, Austin Dell, Southern Huntingdon, 16-1, 6:00

Bout 94 • Mat 4

Danny Grigas, North Schuylkill, pinned, Kaden Setzer, Athens, 1:51

Bout 95 • Mat 5

Noah Gnibus, Mount Pleasant, pinned, Riley Kneeland, Greenville, 1:51

Bout 96 • Mat 1

120

Ian Oswalt, Burrell, pinned, Jaden Perrin, Everett, 0:18

Bout 97 • Mat 4

Hunter Horton, Tussey Mountain, won by decision against, Justin Shaffer, Berlin, 4-1

Bout 98 • Mat 1

Jimmy Gwyer, Bethlehem Center, won by decision against, Calvin Sarver, Newport, 6-0

Bout 99 • Mat 5

Mathew Emerick, Bedford, pinned, Dan Lazer, Central Cambria, 2:33

Bout 100 • Mat 2

Eli Brougher, North Star, pinned, Cole Hicks, Southern Huntingdon, 0:17

Bout 101 • Mat 1

Ross Dull, Chestnut Ridge, pinned, Kason Smeltzer, Greenville, 3:28

Bout 102 • Mat 3

Gavin Locke, North Schuylkill, pinned, Ian Crouch, Central, 0:48

Bout 103 • Mat 4

Noah Teeters, Mount Pleasant, pinned, Austin Miller, Tri-Valley, 3:39

Bout 104 • Mat 5

126

Bryce Knauf, Greenville, pinned, Richard LaRosa, Bethlehem Center, 0:53

Bout 105 • Mat 1

Evan Brennan, Everett, won by decision against, Hunter Dively, Claysburg Kimmel, 8-6

Bout 106 • Mat 2

Karter Rude, Athens, won by technical fall against, Josh Fleck, Southern Huntingdon, 16-0, 4:39

Bout 107 • Mat 5

Grant Kauffman, Newport, pinned, Ethan Miernicki, North Schuylkill, 5:06

Bout 108 • Mat 3

Brady Villa, Tussey Mountain, pinned, Nick Ackerman, Meyersdale, 3:18

Bout 109 • Mat 4

Trent Valovchik, Burrell, won by major decision against, Austin Hribar, North Star, 12-3

Bout 110 • Mat 2

Damien George, Mount Pleasant, pinned, Blake Harner, Tri-Valley, 1:53

Bout 111 • Mat 4

Gryphon Callihan, Chestnut Ridge, won by major decision against, Ethan Hemminger, Somerset, 11-3

Bout 112 • Mat 5

132

Garret Cornell, Everett, pinned, Andrew Luteri, Somerset, 0:40

Bout 114 • Mat 4

Adam Lechleitner, Central Cambria, won by major decision against, Zach Claycomb, Claysburg Kimmel, 16-5

Bout 115 • Mat 1

Trevor Weyandt, Chestnut Ridge, pinned, Deavon Rainey, Greenville, 0:38

Bout 116 • Mat 2

Brandon Holsinger, Central, won by decision against, Nick Brumbaugh, Tussey Mountain, 10-3

Bout 117 • Mat 1

Chase Proudfit, Penn Cambria, won by technical fall against, Evan Herrington, Southern Huntingdon, 20-4, 2:19

Bout 118 • Mat 1

Trevor Pettit, Bethlehem Center, won by decision against, Cameron Snoeberger, North Star, 6-3

Bout 119 • Mat 5

Luke McKenzie, Meyersdale, pinned, Daniel Capozzoli, Newport, 5:27

Bout 120 • Mat 3

Kaden Cassidy, Bedford, pinned, Jameson Warnick, Northern Garrett, 1:12

Bout 121 • Mat 4

138

Anthony Corrado, Burrell, pinned, Tanner Hall, Central, 1:55

Bout 122 • Mat 4

Tyler Fisher, Bethlehem Center, won by major decision against, Logan Schwalm, Tri-Valley, 9-0

Bout 123 • Mat 4

Clayton Lee, Berlin, won by decision against, Colton Riley, Tussey Mountain, 13-10

Bout 124 • Mat 4

Austin Washic, Central Cambria, pinned, Colten Connor, North Star, 2:00

Bout 125 • Mat 2

Mason Kauffman, Newport, won by major decision against, Ben Wolfe, North Schuylkill, 15-7

Bout 126 • Mat 5

Cade Keithley, Claysburg Kimmel, pinned, Luke McKenzie, Meyersdale, 3:33

Bout 127 • Mat 3

Luke Moore, Chestnut Ridge, won by decision against, Jordan Bailey, Southern Huntingdon, 6-4, SV

Bout 128 • Mat 1

Kenny Duschek, Freedom Area, pinned, Caleb Springer, Greenville, 1:59

Bout 129 • Mat 4

145

Tristan Pugh, Berlin, pinned, Gavin Guillarmod, Central Cambria, 0:54

Bout 130 • Mat 3

Logan Lisbon, North Star, pinned, Zach Stafursky, Athens, 2:57

Bout 131 • Mat 2

Nathan Gabriel, Bedford, pinned, Josh Thomas, Northern Garrett, 1:39

Bout 132 • Mat 2

Austin Broadwater, Meyersdale, won by decision against, Baltzer Bollman, Chestnut Ridge, 5-1

Bout 133 • Mat 5

Noah Linderman, Burrell, pinned, Blayde Shawley, Claysburg Kimmel, 5:28

Bout 134 • Mat 1

Jake Pail, Freedom Area, won by major decision against, Jacob Strohecker, Tri-Valley, 17-4

Bout 135 • Mat 4

Tyler Kirkpatrick, Cambria Heights, won by decision against, Lane Younker, Everett, 7-1

Bout 136 • Mat 2

Devan Blose, Newport, won by technical fall against, Donavin Miller, Somerset, 16-1, 3:23

Bout 137 • Mat 3

152

Mason Karpinski, Greenville, won by technical fall against, Wyatt Campbell, Southern Huntingdon, 15-0, 2:10

Bout 138 • Mat 1

Brayden Koontz, Bedford, won by decision against, Patrick Brewer, Mount Pleasant, 3-1

Bout 139

Alec Supanick, North Star, pinned, Levi Brown, Claysburg Kimmel, 2:59

Bout 140

Hunter Wilhelm, Northern Garrett, pinned, Kenneth Myers, Hyndman, 5:05

Bout 141

Macen Akers, Everett, won by decision against, Dominic Holmes, Burrell, 8-4

Bout 142

Logan Marko, Central, won by decision against, Alex Lange, Jefferson Morgan, 4-2, SV

Bout 143

Daniel Moore, Chestnut Ridge, won by decision against, William Davis, Newport, 12-5

Bout 144

Trent Schultheis, Freedom Area, pinned, Brady Clark, Northern Bedford, 2:51

Bout 145

160

Austin Mele, Burrell, pinned, Jacob Davis, Penn Cambria, 2:56

Bout 146

Seth Holderbaum, Chestnut Ridge, pinned, Jacob Housel, Bethlehem Center, 1:07

Bout 147

Aaron Heffron, Tri-Valley, pinned, Kyle Jones, Mount Pleasant, 1:02

Bout 148

Tyler Rios, Somerset, pinned, Alex West, Athens, 2:53

Bout 149 • Mat 2

Seth Link, Cambria Heights, won by major decision against, Colby Vinisky, North Star, 8-0

Bout 150 • Mat 3

Cole Karpinski, Greenville, won by major decision against, Nathan Rode, Newport, 11-3

Bout 151

Jacob Bonadio, Berlin, pinned, Colby Imler, Northern Bedford, 3:14

Bout 152 • Mat 4

Kobe Harr, Claysburg Kimmel, pinned, Quinton Spade, Everett, 3:18

Bout 153

170

Jared McGill, Chestnut Ridge, pinned, Ashton Dull, Bedford, 1:06

Bout 155 • Mat 2

Daniel McCarthy, Burrell, won by decision against, Lyle Moody, Meyersdale, 3-2

Bout 156 • Mat 1

Austin Mowry, Northern Bedford, pinned, Ethan Wolfe, Freedom Area, 3:53

Bout 157 • Mat 4

Joseph Smychynsky, Penn Cambria, pinned, Luis Saldivar, Everett, 1:40

Bout 158 • Mat 5

Brady Gentile, Greenville, pinned, Zach Parks, Central, 0:10

Bout 159 • Mat 3

Mason Huggins, Newport, won by decision against, Cole Weist, Tussey Mountain, 8-6

Bout 160 • Mat 5

Ian Eckenrode, Cambria Heights, won by major decision against, Ethan Kubat, Central Cambria, 11-2

Bout 161 • Mat 3

David Galasso, Athens, pinned, Justin Maddich, Jefferson Morgan, 0:16

Bout 162 • Mat 4

182

Derek Brown, Penn Cambria, pinned, Hunter Knorr, Tri-Valley, 2:55

Bout 163 • Mat 2

Sam Beeman, Northern Garrett, pinned, Zach Weakland, Cambria Heights, 4:59

Bout 164 • Mat 1

Richard Feroce, Burrell, won by technical fall against, Josh Most, Berlin, 0-0, 5:49

Bout 165 • Mat 5

Alex Fouse, Northern Bedford, pinned, Dylan Comstock, Athens, 0:18

Bout 166 • Mat 4

Austin Crouse, Chestnut Ridge, pinned, Michael Fowkes, Central, 1:16

Bout 167 • Mat 5

Brenden Leach, Newport, pinned, Noah Foor, Tussey Mountain, 1:46

Bout 168 • Mat 2

Tyler Krause, Somerset, pinned, Joseph Berish, Bethlehem Center, 1:48

Bout 169 • Mat 2

Dayton Pitzer, Mount Pleasant, pinned, Bryant Most, Meyersdale, 0:33

Bout 170 • Mat 3

195

Hunter Tremain, North Star, pinned, Matt Castel, Northern Garrett, 0:21

Bout 171 • Mat 4

Luke Welsh, Northern Bedford, pinned, Owen Biddle, Bedford, 1:52

Bout 172 • Mat 3

Brodie Harbaugh, Chestnut Ridge, won by decision against, Matthew Godbout, Newport, 6-4

Bout 173 • Mat 4

Logan Propst, Everett, won by decision against, Mason Slahtovsky, Burrell, 8-6

Bout 174 • Mat 2

Damon Lemin, Tussey Mountain, pinned, Anthony Smuro, Conemaugh Township, 2:27

Bout 175 • Mat 1

Brady Bobourchak, Berlin, pinned, Jonathan Wolfe, Jefferson Morgan, 3:13

Bout 176 • Mat 4

Marcus Wirfel, Penn Cambria, pinned, Jonah Smith, Meyersdale, 0:50

Bout 177 • Mat 2

Brady Gentile, Greenville, pinned, Tyler Holt, Tri-Valley, 0:51

Bout 178 • Mat 4

220

Jacob McMaster, Greenville, pinned, Jaydin Vargas, Bedford, 1:33

Bout 179 • Mat 5

Nathan Harvey, Meyersdale, pinned, Joe Tinari, North Schuylkill, 3:16

Bout 180 • Mat 2

Jacob Baker, Bethlehem Center, pinned, Alec Wojnarowski, North Star, 2:24

Bout 181 • Mat 3

Jon Croft, Central Cambria, pinned, Nicholas Wolfe, Freedom Area, 2:36

Bout 182 • Mat 3

Duane Knisely, Chestnut Ridge, pinned, Casey Willis, Southern Huntingdon, 3:14

Bout 183 • Mat 1

Kyle Guyer, Northern Bedford, pinned, Ben Pernaselli, Athens, 4:24

Bout 184 • Mat 3

Shane Clark, Everett, won by major decision against, Josh Most, Berlin, 8-0

Bout 185 • Mat 4

Ethan Rode, Newport, pinned, Nik Gaal, Somerset, 3:24

Bout 186 • Mat 2

285

Jalen Stephens, Meyersdale, pinned, Levi Hoover, Berlin, 0:09

Bout 187 • Mat 1

Matthew Watkins, Tussey Mountain, won by decision against, Cody Rock, Everett, 2-1, UTB

Bout 188 • Mat 3

Ryan Weitz, North Schuylkill, pinned, Micah Rollan, Northern Garrett, 0:45

Bout 189 • Mat 2

Dalton Seace, Chestnut Ridge, pinned, Isiah Daniels, Somerset, 3:31

Bout 190 • Mat 4

Max Wills, Greenville, pinned, Jared Berkheimer, Penn Cambria, 0:32

Bout 191 • Mat 5

Keegan Braund, Athens, won by major decision against, Jacob Bell, Burrell, 9-1

Bout 192 • Mat 4

Jay Ebersole, Northern Bedford, won by decision against, Noah Lynch, Bedford, 8-5

Bout 193 • Mat 5

Kole Winfield, Southern Huntingdon, pinned, Stone Clouser, Tri-Valley, 0:57

Bout 194 • Mat 1
Advertisement
Advertisement