2019 Thomas Tournament Placewinners
2019 Thomas Tournament Placewinners

Front row, left to right; Kai Burkett, Chestnut Ridge (106); Nicholas Salerno, Burrell (113); Ian Oswalt, Burrell (120); Bryce Knauf, Greenville (126); Kaden Cassidy, Bedford (132); Anthony Corrado, Burrell (138); and Tristan Pugh, Berlin (145). Back row; Trent Schultheis, Freedom Area (152); Austin Mele, Burrell (160); Jared McGill, Chestnut Ridge (170); Dayton Pitzer, Mount Pleasant (182); Hunter Tremain, North Star (195); Jacob McMaster, Greenville (220); and Jalen Stephens, Meyersdale (285).

106 Placewinners

1st
Kai Burkett
Chestnut Ridge • Sophomore
2nd
Luke Geibig
Mount Pleasant • Freshman
3rd
Gavin Bradley
Athens • Freshman
4th
Ganon Smith
Newport • Freshman
5th
Gabe Latuch
Berlin • Sophomore
6th
Aaron Edwards
Burrell • Sophomore
7th
Zachary Brandis
Central Cambria • Junior
8th
Nathan Pelesky
North Star • Sophomore

113 Placewinners

1st
Nicholas Salerno
Burrell • Freshman
2nd
Nathan Holderbaum
Chestnut Ridge • Junior
3rd
Noah Gnibus
Mount Pleasant • Freshman
4th
Jacob Blough
North Star • Senior
5th
Kyle McCollum
Bethlehem Center • Freshman
6th
Andrew Degiglio
Newport • Freshman
7th
Riley Kneeland
Greenville • Freshman
8th
Camden Koontz
Bedford • Sophomore

120 Placewinners

1st
Ian Oswalt
Burrell • Sophomore
2nd
Noah Teeters
Mount Pleasant • Freshman
3rd
Jimmy Gwyer
Bethlehem Center • Senior
4th
Gavin Locke
North Schuylkill • Senior
5th
Mathew Emerick
Bedford • Junior
6th
Ross Dull
Chestnut Ridge • Freshman
7th
Eli Brougher
North Star • Junior
8th
Hunter Horton
Tussey Mountain • Sophomore

126 Placewinners

1st
Bryce Knauf
Greenville • Senior
2nd
Brady Villa
Tussey Mountain • Senior
3rd
Trent Valovchik
Burrell • Junior
4th
Evan Brennan
Everett • Senior
5th
Gryphon Callihan
Chestnut Ridge • Junior
6th
Karter Rude
Athens • Freshman
7th
Damien George
Mount Pleasant • Junior
8th
Grant Kauffman
Newport • Sophomore

132 Placewinners

1st
Kaden Cassidy
Bedford • Junior
2nd
Garret Cornell
Everett • Senior
3rd
Trevor Weyandt
Chestnut Ridge • Freshman
4th
Chase Proudfit
Penn Cambria • Senior
5th
Trevor Pettit
Bethlehem Center • Freshman
6th
Brandon Holsinger
Central • Senior
7th
Cameron Snoeberger
North Star • Freshman
8th
Nick Brumbaugh
Tussey Mountain • Sophomore

138 Placewinners

1st
Anthony Corrado
Burrell • Sophomore
2nd
Kenny Duschek
Freedom Area • Sophomore
3rd
Austin Washic
Central Cambria • Senior
4th
Jordan Bailey
Southern Huntingdon • Senior
5th
Cade Keithley
Claysburg Kimmel • Junior
6th
Mason Kauffman
Newport • Senior
7th
Tyler Fisher
Bethlehem Center • Freshman
8th
Colton Riley
Tussey Mountain • Senior

145 Placewinners

1st
Tristan Pugh
Berlin • Junior
2nd
Jake Pail
Freedom Area • Freshman
3rd
Tyler Kirkpatrick
Cambria Heights • Senior
4th
Devan Blose
Newport • Senior
5th
Nathan Gabriel
Bedford • Senior
6th
Blayde Shawley
Claysburg Kimmel • Senior
7th
Noah Linderman
Burrell • Junior
8th
Lane Younker
Everett • Junior

152 Placewinners

1st
Trent Schultheis
Freedom Area • Sophomore
2nd
Alec Supanick
North Star • Junior
3rd
Mason Karpinski
Greenville • Senior
4th
Macen Akers
Everett • Senior
5th
Logan Marko
Central • Senior
6th
William Davis
Newport • Sophomore
7th
Daniel Moore
Chestnut Ridge • Freshman
8th
Brayden Koontz
Bedford • Senior

160 Placewinners

1st
Austin Mele
Burrell • Senior
2nd
Kobe Harr
Claysburg Kimmel • Junior
3rd
Seth Link
Cambria Heights • Senior
4th
Tyler Rios
Somerset • Senior
5th
Seth Holderbaum
Chestnut Ridge • Junior
6th
Jacob Bonadio
Berlin • Junior
7th
Cole Karpinski
Greenville • Freshman
8th
Aaron Heffron
Tri-Valley • Senior

170 Placewinners

1st
Jared McGill
Chestnut Ridge • Senior
2nd
David Galasso
Athens • Senior
3rd
Joseph Smychynsky
Penn Cambria • Senior
4th
Brady Gentile
Greenville • Senior
5th
Daniel McCarthy
Burrell • Senior
6th
Ian Eckenrode
Cambria Heights • Sophomore
7th
Austin Mowry
Northern Bedford • Senior
8th
Mason Huggins
Newport • Sophomore

182 Placewinners

1st
Dayton Pitzer
Mount Pleasant • Freshman
2nd
Derek Brown
Penn Cambria • Senior
3rd
Austin Crouse
Chestnut Ridge • Senior
4th
Alex Fouse
Northern Bedford • Senior
5th
Richard Feroce
Burrell • Junior
6th
Tyler Krause
Somerset • Senior
7th
Brenden Leach
Newport • Senior
8th
Wasim McClinton
Greenville • Junior

195 Placewinners

1st
Hunter Tremain
North Star • Senior
2nd
Brady Gentile
Greenville • Senior
3rd
Damon Lemin
Tussey Mountain • Senior
4th
Brady Bobourchak
Berlin • Sophomore
5th
Brodie Harbaugh
Chestnut Ridge • Senior
6th
Logan Propst
Everett • Junior
7th
Marcus Wirfel
Penn Cambria • Senior
8th
Cooper Lingenfelter
Claysburg Kimmel • Freshman

220 Placewinners

1st
Jacob McMaster
Greenville • Senior
2nd
Ethan Rode
Newport • Junior
3rd
Duane Knisely
Chestnut Ridge • Junior
4th
Jacob Baker
Bethlehem Center • Senior
5th
Shane Clark
Everett • Senior
6th
Jon Croft
Central Cambria • Senior
7th
Kyle Guyer
Northern Bedford • Senior
8th
Casey Willis
Southern Huntingdon • Senior

285 Placewinners

1st
Jalen Stephens
Meyersdale • Sophomore
2nd
Kole Winfield
Southern Huntingdon • Senior
3rd
Ryan Weitz
North Schuylkill • Senior
4th
Dalton Seace
Chestnut Ridge • Senior
5th
Keegan Braund
Athens • Junior
6th
Max Wills
Greenville • Senior
7th
Jacob Bell
Burrell • Junior
8th
Jay Ebersole
Northern Bedford • Senior
Advertisement
Advertisement